Deli Rüzgar - Osman Yüksel Serdengeçti
Ortalama Puan: 3.00

Deli Rüzgar - Osman Yüksel Serdengeçti

Yazar : 
Yayıncı : 
Satışa Kapalı ..
Telefon Kodu : 494716
Torosların hırçın çocuğu Serdengeçti'nin içinde daima bir deli rüzgar uğuldar. Ankara'da önüne kalın duvarlar koyarlar. Şartlar onu Serdengeçti yapar. Kalemini silah olarak kullanır gazi dervişler gibi yaşar. Türk milletinin değerleri kaybolmasın diye yalın kılıç cepheye koşar. O milletinin manasında yok olmuş bir millet mistiği bir fena fi'lmille dir. Kendini tamamıyla milletine adar.

Kitapta Serdengeçti'ye dair her şeyi bulmak mümkün Hayatı eserleri yayıncılığı kitapçılığı politik deneyimleri mahkemeleri...

Onu ortaya çıkaran 3 Mayıs 1944 olaylarıdır. Bu bakımdan 3 Mayıs Tufanı öncesi ve sonrasıyla ayrıntılı olarak anlatılır. Bu olaylardan sonra üniversiteden atılır. Kendisine gazetecilikten başka bir seçenek kalmaz. Düşünce ve eylemleriyle kamuoyuna mal olur istemediği halde kendini aktif politikanın içinde bulur. Partiler karşısındaki duruşu milletvekili adaylıkları il genel meclisi üyeliği AP milletvekilliği len ihraç ile sonuçlanan mücadelesi MHP ve MSP deneyi.

Muhalif kişiliği yüzünden mahkeme koridorları hayatında önemli yer işgal eder. Onun mahkemelerle imtihanı başlı başına bir araştırma konusudur.

Onun oldukça renkli bir kişiliği var. Hiçbir ideolojik kalıba anonim tanıma sığmaz. Daima bir yanı açıkta kalır. O çerçevesiz adamdır. Edebi kişiliği de aynı ölçüde zengin Şairliği yazarlığı mizahçılığı hatipliği...

O hikayesi olan adamdır. Fıkraları nükteleri dilden dile yayılır. Öyle ki diğer yönlerini gölgede bırakır.

Serdengeçti Türkçülüğü ve İslamcılığı birleştiren Ziya Gökalp'tan Mehmet Akif'e uzanan özgün bir düşünce dünyasına sahiptir.

Kaynakça bölümüne bakıldığında elinizdeki eserin nasıl zahmetli bir çalışmanın ürünü olduğu anlaşılır. En başta kendi yazıları olmak üzere arşiv belgeleri gazeteler ve dergiler kitaplar tezler makaleler röportajlar ve haberler titizlikle araştırılmıştır.
(Arka Kapak)
  
Barkod : 9789944608275
Boyut : 14.0x23.0
Sayfa Sayısı : 756
Basım Tarihi : 2012
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 2. Hamur
Dili : Türkçe

Cemal Kurnaz

Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat